Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

https://www.ensonhaber.com/hindistanin-sirinler-koyu-jodhpur.html


65
58 shares, 65 points

Selen KALDIRIM/ [email protected]

Hindistan’a bir seyahat düşünüyor ve klişe bir rotadan sapmak istiyorsan, tüm motivasyonunu artıracak ‘Mavi Şehir Jodhpur' ile tanış. Jodhpur'un mavi renginin sırrı ise, Hindistan’da en üst sınıfı olarak kabul edilen Brahmanlar'ın bu şehirde yaşıyor olması. Bu maviliğin bir diğer nedeni de sineklerden ve sıcaktan korunmak olduğu başka bir rivayet. Ne fark eder? Şu manzaraya bakar mısın!

BRAHMANLARIN MAVİ KENTİ

Rivayete göre Brahmanlar, eski zamanlarda kendi evlerini diğer sınıflardan gelen insanlarınkilerden ayırabilmek için maviye boyuyormuş. Gel zaman git zaman mavi renk bu şehir ile bütünleşmiş ve şehirde yaşayan herkes evini barkını maviye boyamaya başlamış.

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

Hindistan’ın kalabalıklığı düşünülecek olursa 1,5 milyonluk nüfus oldukça makul bir rakam. Nüfusun çoğunluğunu Brahmanlar denen üst topluluk oluşturuyor. Farklı bir kültürü deneyimlemek kadar, bu maviliğe şahit olmak isteyeceksin.

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

MOBİLYASI, MÜCEVHERİ… EL İŞİNDE İYİLER

Şehrin ekonomisinin bel kemiği ise mobilyacılık sektörü. Jodhpur'un, antika mobilya replikaları yapan dükkanlarının dünyaca ünlü olduğu bir gerçek. Aranızdan bazılarının evinde bir Jodhpur antikasının olması oldukça mümkün. Şehirde mobilya sektörü dışında bir diğer önemli geçim kaynağı ise el işçiliği ürünler. İpek terlikler en dikkat çekici ürünlerden sadece biri. Çarşısında pazarında bol bol görürsün.

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

Hint kınası seversen tam yerine geldin. Şöyle elini, kolunu boydan boya kına dövmesi yaptırabileceğin güzel bir desen beğen.

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

SADAR PAZARI'NDA ALIŞVERİŞ YAP, İPEK TERLİK AL

Ve tabii ki Hindistan'ı Hindistan yapan mücevherler imalatında da karşımıza çıkıyor Jodhpur. Kadınların vücudu birçok büyük altın halhal ve bilezik ile kaplı. Hindistan'daki burundan kulağa kadar takılan zincir pearcingler en sevdiğim aksesuarlardan biri. Jodhpur pazarlarında “satın alınacak şey” nedir? Antika eserler, ahşap mobilyalar, gümüş, altın, halı, eşarp, kukla, deri ayakkabı ve çantalar… Tüm bu ürünleri Sadar Pazarı'nda bulursun.

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

İşte o ipek terliklerden…

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

KALEYE BAKAN BİR AKŞAM YEMEĞİ YE

Şehrin en görülesi yerlerinden biri ise, hiç şüphesiz Mehrangarh Kalesi. Çölün ortasında, etrafına bakan dev bir kale, etrafa dağılmış saraylar… Buraya çıktığınızda tüm şehri görebiliyorsun; giriş 600 rupees. İzlediysen not düşeyim, Kara Şövalye Yükseliyor de burada çekildi. Bir çatı katı mekanı seçin, böylece yemek yerken aydınlık kalenin harika manzarasını görebilirsin.

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

ÜNLÜ TAPINAĞI'INDA TURLA

Şehirdeki bir diğer mimari şaheser ise kaleye yaklaşık 15 dakika mesafede olan Jaswant Thada Tapınağı. Çıkın damına o görüntü yeter. Mandore Bahçeleri'ni de sayfiye yeri olarak görmek isteyebilirsin.

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

Umaid Bhawan Sarayı'nın çarpıcı bir mimarisi var. Orada kalmak sana güzel bir kuruşa mal olacak. Tabii böyle bir hevesin varsa…

AYRANA BENZİYOR: LASSİ İÇ

Baharatlarıyla ünlü Jodhpur'da, yerli bir tat denemek istersen ayrana benzer kıvamıyla lassi içebilir, şerbetli bir tatlı olan Jalebi’yi deneyebilirsin.

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

Sadar Çarşısı'nın hemen dışında, saat kulesinin yanında, belki de Hindistan'ın en ünlü omlet yeri var. Bu insanlardan yumurta yemeden gitmeyi düşünme bile! İki yumurta ve ekmek için 50 rupi falan ödeyeceksin.

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

BOL BOL PAZARLIK YAP

Jodhpur turistik bir şehir olduğu için çok rahatlıkla otel,hostel ve ya ev bulabilirsin. Şehir zaten çok büyük değil ama önemli yerleri görmek için taksi de kullanabilirsin. Ayrıca kalışın boyunca seyahat sigortası yaptırmanı da tavsiye ederim; ee tabii güvenlik önemli. Pazarlık burada da işliyor arkadaşlar. İçindeki azarlamacıyı ortaya çıkar.

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

YIL BOYUNCA SICAK

Unutmadan Jodhpur yıl boyunca harikulade bir havaya sahip olduğu için çok şanslısın. İstediğin zaman git fakat çok uzun kalma; 2 günden fazlası sıkıcı olmaya başlar. Hindistan seyahatin Yeni Delhi'den ibaret olmak zorunda değil. Hep söylüyorum; derine git! Keşfet, bul, senin tarzın, senin seyahatin. İyi tatiller!

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

Hindistan'ın Mardin tarzı çatılı evleri…

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

Kapı desenleri de dikkat çekiyor…

Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

65
58 shares, 65 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hımm Hımm
0
Hımm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Haber Yazarı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Language »
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item

Send this to a friend